banner

Son Dakika

Grip Aşısı Ve Gerçekleri: Önemli

Grip Aşısı Ve Gerçekleri
Grip Aşısı Ve Gerçekleri
İnfluenza, her yıl birçok hastalığa yol açan ciddi bir virüstür. Enfeksiyondan ciddi hastalığa yakalanmak için genç olmanız veya bağışıklık sisteminizin bağlanması gerekmez. Sağlıklı insanlar gripten hasta olabilir ve arkadaşları ve ailelerine yayılabilir.
Bazı durumlarda grip, hatta ölümcül olabilir. Griple ilişkili ölümler, 65 yaşın üstündeki kişilerde en yaygın olanıdır, ancak çocuklarda ve genç erişkinlerde görülebilir.
Gribin önlenmesi ve yayılmasının önlenmesi için en iyi ve en etkili yol bir aşılamadır. Grip aşısı enjekte edilebilir bir atış olarak kullanılabilir. Daha çok insan gribine karşı aşılanırsa, grip ne kadar az yayılabilir. Aşılama, hasta olduğunuz zamanı kısaltmaya yardımcı olabilir ve semptomları azaltabilir.

Grip aşısı nasıl çalışıyor?

Aşı yapmak için bilim adamları, grip virüsünün suşlarını seçiyorlar, bu da araştırmaların gelecek grip mevsiminde en yaygın olacağını gösteriyor. Bu suşlarla milyonlarca aşı üretilmekte ve dağıtılmaktadır.
Aşı aldığınızda, vücudunuz virüsün bu suşlarına karşı antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar virüse karşı koruma sağlar. Daha sonraki bir noktada grip virüsü ile temas ederseniz, bir enfeksiyonu önleyebilirsiniz.
Virüsün farklı bir türüyle temasta olursanız hastalanabilirsiniz. Ama belirtiler daha az şiddetli olacaktır çünkü aşı yaptırdınız.

Grip aşısını kim almalı?

Doktorlar altı aydan fazla herkesin grip aşısı almasını önermektedir. Bu özellikle yüksek riskli kategorilerdeki kişiler için geçerlidir:
  • 65 yaş üstü yetişkinler
  • hamile olan kadınlar
  • 5 yaşın altındaki çocuklar
  • Kronik hastalığa bağlı zayıflamış bağışıklık sistemi olan insanlar
Çoğu doktor, herkesin grip aşısını Ekim ayı sonunda almasını tavsiye ediyor. Bu şekilde vücudunuzun grip mevsimi donmaya başlamadan önce doğru antikorları geliştirme zamanı vardır. Aşılamadan sonra grip karşısında antikorların gelişmesi yaklaşık iki hafta sürer.

Hiç yorum yok